Welcome to Freedom

Dne 26. 11. 2014 proběhla na půdě Maďarského kulturního institutu v Praze konference Welcome to Freedom, konaná u příležitosti 25. výročí Sametové revoluce. Tuto konferenci organizoval náš klub ve spolupráci s mezinárodní neziskovou organizací Linum Foundation.

Hlavním cílem akce bylo přiblížit dnešním mladým lidem, kteří nemohli zažít revoluční týdny na vlastní kůži, co k událostem z roku 1989 vedlo a že svoboda a demokracie nejsou věcmi samozřejmými, nýbrž takovými, za jejichž dosažením stojí mnoho úsilí a pohnutých lidských osudů. Diskutovalo se zde o minulé a současné podobě svobody nejen u nás, ale také v Maďarsku.

Stěžejní část programu konference sestávala ze série dvou moderovaných panelových diskuzí, jichž se zůčastnili tito vzácní hosté: Gyorgy Varga, František „Čuňas“ Stárek, Marek Benda a Patrik Eichler. Účastníci akce měli rovněž možnost shlédnout projekci snímku Z deníku Ivany A. z produkce organizace Člověk v tísni, která sklidila velký ohlas.  Po ní pokračoval program slavnostním zahájením výstavy fotografií maďarské autorky Pirosky Nagy, která mapovala vývoj událostí z revolučních dnů roku 1989 v Maďarsku. Návštěvnost akce zůstala sice za původním očekáváním (podobných akcí se v průběhu listopadu konalo obrovské množství, za což jsme jen rádi), ale i díky tomu získala na příjemné komorní atmosféře. Panelové diskuze se zúčastnilo 20 návštěvníků, večerní vernisáž fotografií poté přilákala 35 lidí.

Web konference

Fotogalerie z akce

Plakát k akci

Partneři klubu